Mikrokawalerka – czy warto w nią inwestować?


Mikrokawalerka – czy warto w nią inwestować?


Minimalizm to trend królujący w wielu różnych branżach. “Mniej znaczy więcej” stało się więc hasłem przewodnim m.in. wybiegów mody, trendów aranżacyjnych i… rynku nieruchomości. Wystarczy spojrzeć na oferty sprzedaży dowolnego biura nieruchomości w Sopocie, Gdańsku lub innym mieście, aby zauważyć, że mikrokawalerki to prawdziwy hit wśród inwestorów. Chociaż opinie na ich temat są dość mieszane, jednemu nie można zaprzeczyć – mieszkanie w wersji mini to odpowiedź na współczesny tryb życia wielu mieszkańców dużych miast. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, czy warto inwestować w mikrokawalerkę i co warto wiedzieć przed jej zakupem.

Czym jest mikrokawalerka?

Mikrokawalerka to nic innego, jak mieszkanie o metrażu nieprzekraczającym kilkunastu metrów kwadratowych. Taki lokal mieszkalny zazwyczaj składa się z jednego pomieszczenia, aneksu kuchennego i łazienki połączonej z toaletą. Zdarza się, że mikrokawalerki mają dobudowę w postaci niewielkiego balkonu, nazywanego często “francuskim”. Na rynku nieruchomości znaleźć można także lokale wyposażone w antresole, które dodają więcej przestrzeni użytkowej.

mikrokawalerka

To, co zadziwia w kompaktowych lokalach najbardziej to ich funkcjonalność. W mikrokawalerkach oferowanych przez zaufanego pośrednika sprzedaży nieruchomości można znaleźć różne ciekawe rozwiązania. Przykład? Wyspa kuchenna z wysuwanym stołem, który można schować po skończonym posiłku, pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Pod piętrowym łóżkiem można ustawić komodę lub szafę. Natomiast zamontowany do ściany blat z zawiasami świetnie sprawdzi się jako biurko, gdy akurat lokator będzie potrzebował skorzystać z laptopa.

Kto będzie chciał zamieszkać w mikrokawalerce?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, potencjalnych typów lokatorów jest wielu. Pierwszym z nich są studenci. Dość często zdarza się, że wynajmują oni pokoje w dużych mieszkaniach wraz z grupą innych lokatorów. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, lecz z pewnością uwłaczające prywatności. Z kolei mieszkania oferowane przez niejedną agencję nieruchomości w Sopocie lub innym większym mieście mogą przerazić studentów wysokimi kosztami wynajmu. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi mikrokawalerka. Wynajem takiego kompaktowego lokalu może być równie opłacalny, co zajmowanie pokoju w większym mieszkaniu. Dodatkowo mieszkanie w mikrokawalerce to gwarancja zachowania prywatności. Student ma do dyspozycji swoją własną kuchnię i łazienkę, bez obaw o to, że kupione przez niego produkty zaczną magicznie znikać. Mikrokawalerka to też świetna opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w danym mieście i zamierzają poświęcić się przede wszystkim pracy.

mieszkanie dla studenta

Dostępne w ofertach pośrednika sprzedaży mieszkań mikrokawalerki cieszą się również popularnością wśród dużych korporacji. Jeśli ma ona siedziby w kilku różnych miastach, pracownicy często są wysyłani do nich w ramach delegacji lub szkoleń. Wówczas przedsiębiorstwom bardziej opłaca się zakup lub długoterminowy wynajem niewielkiego mieszkania, niż zawieranie umów z hotelami. Mikrokawalerka to również świetny obiekt dla turystów. Podczas urlopu lub wakacji w wynajętym pokoju hotelowym lub apartamencie spędza się niewiele czasu. Dlatego nocleg w mikrokawalerce jest znacznie bardziej opłacalny od wynajmowania większego mieszkania – znajduje się w niej wszystko to, czego potrzeba, aby wypocząć po całym dniu zwiedzania.

Co warto mieć na uwadze przy zakupie mikrokawalerki?

Podczas inwestowania w mikrokawalerkę warto mieć na uwadze aspekty prawne. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że lokal o metrażu nieprzekraczającym 23m² nie może być w świetle prawa polskiego zarejestrowany jako obiekt mieszkalny. Większość posiadaczy mikrokawalerek musi zarejestrować je jako lokale użytkowe, co wiąże się z podwyższeniem stawki VAT z 8 do 23%. Aby taka inwestycja była opłacalna, warto nawiązać współpracę z zaufanym pośrednikiem sprzedaży mieszkań w Gdańsku lub innym mieście. Dobra agencja nieruchomości z pewnością posiada w swojej ofercie estetyczne, funkcjonalnie urządzone mikrokawalerki, które będą cieszyć zainteresowaniem wśród ewentualnych lokatorów.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij