Mieszkanie w centrum czy na przedmieściach – jak dokonać wyboru?


Mieszkanie w centrum czy na przedmieściach – jak dokonać wyboru?


Nowe mieszkanie to bardzo ważna inwestycja. Naturalnie podczas dokonywania wyboru w biurze nieruchomości pojawia się seria pytań i powątpiewań. Jaki metraż, nowe czy stare budownictwo i oczywiście jaka lokalizacja? Dzisiaj zajmiemy się właśnie ostatnią kwestią. Często wydawać by się mogło, że wybór jest oczywisty. Jednak po zagłębieniu tematu okazuje się, że wcale tak nie jest. Dlatego właśnie postaramy się dzisiaj przedstawić najważniejsze aspekty mieszkań w centrum oraz tych znajdujących się na przedmieściach.

Ceny – które jest korzystniejsze

Niewątpliwie ceny mieszkań są bardzo istotnym czynnikiem decydującym, jeśli chodzi o ostateczny wybór danego lokum. Agencja nieruchomości w Trójmieście w swojej ofercie posiada wiele propozycji w różnych wariantach cenowych. Ważne jest, aby pamiętać, że na wartość mieszkania wpływa bardzo dużo czynników, chociażby takich jak metraż czy stan ogólny. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko lokalizację, to im bliżej centrum, tym drożej. Co więcej, większość nowych projektów powstaje raczej na obrzeżach, w dalszych częściach miasta. W centrum dostępne są mieszkania z rynku wtórnego. Z pozoru mogłoby się wydawać, że równa się to z niższą ceną. Wygląda to tak niestety tylko w teorii, często bowiem mieszkania te wymagają gruntownych remontów, które w efekcie mogą skończyć się większymi kosztami, niż w przypadku zakupu nowego mieszkania.

mieszkanie

Warto również wziąć pod uwagę koszty dojazdów. Mieszkanie na przedmieściach może wiązać się z większymi odległościami wiąże się z większymi odległościami do domu lub szkoły, co przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.

Wygoda – dostęp do sklepów, komunikacji miejskiej etc.

Pieniądze to oczywiście nie wszystko. Trzeba także zwrócić uwagę na inne kwestie, takie jak infrastruktura usługowo-handlowa. Mieszkanie w centrum ma jedną charakterystyczną cechę – wszędzie jest blisko. Niewątpliwie w takiej lokalizacji nie brakuje sklepów, miejsc na spacer etc. Szkoły, przedszkola czy siłownie są oddalone przysłowiowym “rzutem beretem”. Oznacza to, że nie trzeba marnować zbyt dużo czasu na dojazdy. Co więcej, centrum miasta charakteryzuje się świetnym połączeniem z komunikacją miejską. Nie jest to jednak korzystne dla osób preferujących jazdę samochodem. Muszą oni liczyć się z długimi korkami oraz – w przypadku większości lokalizacji – wysokimi opłatami parkingowymi i wiecznym brakiem miejsc do zaparkowania. Przedmieścia oczywiście nie są zupełnie pozbawione dostępu do sklepów czy lokali usługowych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie ich tam zdecydowanie mniej, a chęć zrobienia konkretnych zakupów będzie wiązała się z dłuższą wycieczką.

blok mieszkalny

Atmosfera – pełna życia czy może spokój?

Sklepy, bary, restauracje – centrum tętni życiem. Dla niektórych może to być zaleta, a dla innych powód, by odrzucić wizję mieszkania w tej lokalizacji. Osoby preferujące ciszę i spokój z pewnością lepiej odnajdą się na przedmieściach. Zamiast betonowej dżungli o wiele łatwiej jest znaleźć tam mieszkanie, z którego widok pada na zielone zakątki czy parki. W tej lokalizacji znajduje się znacznie mniej ludzi, co jednocześnie równa się z mniejszym hałasem dobiegającym zza okien. W centrum o wiele częściej można słyszeć dobiegającą z oddali muzykę, głosy ludzi czy też wyjące syreny karetek czy wozów policyjnych. Są jednak tacy, którzy dobrze czują się właśnie tam, gdzie jest dużo ludzi i gdzie czuć klimat miasta. To właśnie oni pokochają mieszkanie w centrum.

Przed udaniem się na rozmowę z pośrednikiem sprzedaży nieruchomości w Gdańsku czy Gdyni warto rozważyć wszystkie z podanych kwestii i jasno określić swoje preferencje. W ten sposób będzie się miało pewność, że zakup mieszkania został dobrze przemyślany.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij