Pomoc biura nieruchomości w Gdańsku w najmie okazjonalnym cz.1


  • Ten artykuł to 1 cz. cyklu: Pomoc biura nieruchomości w najmie okazjonalnym
  • Zapraszamy do zapoznania się z treścią poprzednich
  • Zobacz inne artykuły opisujące funkcjonowanie pod różnym kątem biura nieruchomości w Gdańsku oraz rynku nieruchomości Gdańsk

Biuro nieruchomości w Gdańsku oferuje usługi pośrednictwa obrotu nieruchomościami. Zajmuje się sprzedażą, kupnem, wynajmem i zamianami nieruchomości. Biuro nieruchomości wspierają klienta w całym procesie aż do sfinalizowania transakcji. Coraz częstszymi klientami biur nieruchomości są właściciele nieruchomości na wynajem.


Coraz częstszymi klientami biur nieruchomości są właściciele nieruchomości na wynajem.

Nowelizacja prawa lokatorskiego spowodowała, że właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się na najem okazjonalny. Osoby poszukujące mieszkania na wynajem często obawiają się utraty lokalu z dnia na dzień oraz zbyt dużej ilości formalności jakie należy załatwić przed wynajmem. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Zarówno właściciele nieruchomości jak i potencjalni lokatorzy nie wiedzą za dużo na jego temat. W kolejnych artykułach przybliżymy nieco ten temat.


Na początku najemca musi wskazać lokal, do którego będzie mógł się wyprowadzić po zakończeniu wynajmowania nieruchomości.

Konieczne jest posiadanie oświadczenia właściciela wskazanej nieruchomości potwierdzające możliwość tam zamieszkiwania. Takie oświadczenie nie musi być poświadczone notarialnie. Na oświadczeniu powinny znajdować się dane obu osób oraz dokładny adres lokalu, do którego będzie mógł się przeprowadzić najemca.  Kolejnym krokiem jest podpisanie przez nowego lokatora umowy na wynajem.

Z umową i oświadczeniem musi się on udać do notariusza w celu  sporządzenia w formie aktu notarialnego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się przez najemcę egzekucji oraz o zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie, który zostanie wyznaczony w żądaniu egzekucyjnym.

Najemcy obawiając się długiej procedury często rezygnują z takiego wynajmu.

Szukają mieszkań wynajmowanych na normalnych zasadach. Na rynku nieruchomości jednak znajduje się coraz mniej takich ofert. Biuro nieruchomości może pomóc w przygotowaniu potrzebnych umów i oświadczeń oraz umówić notariusza na spotkanie. Umowa na wynajem okazjonalny różni się od zwykłego wynajmu tym, że wskazuje się w niej adres, pod którym najemca po zakończeniu najmu przeprowadzi się. Zdejmuje to tym samym ciężar z właściciela nieruchomości organizowania lokalu zastępczego w razie gdyby nie chciał się on wyprowadzić z nieruchomości.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij