Podsumowania i nadzieje


Minęły już dwa miesiące nowego roku i z radością można już założyć że okres podsumowań roku minionego i kreowania trendów na rozpoczęty rok został zakończony. Całe szczęście 🙂

Rynek pośredników nieruchomości

Niestety dla rynku pośredników nieruchomości zarówno w podsumowaniach jak i w zapowiadanych trendach nie pojawia się nic rewolucyjnego. Dlaczego?

Według mnie niestety branża pośrednictwa nie jest gotowa na to żeby iść do przodu, ponieważ w podstawach naszej działalności jesteśmy jeszcze bardzo daleko od sytuacji, w której będziemy mogli stanąć wyprostowani i powiedzieć o sobie że klienci są na tyle zadowoleni z naszej pracy że teraz będziemy konkurować o klienta gadżetami, użyciem nowych technologii itd. Szczególnie dotyczy to klientów sprzedających nieruchomości na rynku wtórnym.

Noble Nieruchomości to stosunkowo młode biuro, więc jeszcze nadal część nowych klientów to klienci pozyskiwani bezpośrednio z rynku.

Za mną osobiście i moimi współpracownikami są dziesiątki a może już i setki rozmów z klientami, których nie udało się nam przekonać do naszego sposobu działania.

Klienci nie chcą uwierzyć, że proponuje się im profesjonalną usługę opartą o umowę na wyłączność po to żeby przeprowadzić optymalnie ich transakcje sprzedaży/kupna w sposób jak najbardziej komfortowy dla nich samych. A jednocześnie osoby, które nam zaufały rekomendują naszą pracę swoim bliskim i znajomym.

Więc dlaczego tak trudno przekonać nowego klienta do współpracy w oparciu o profesjonalną usługę?

Wybór biura nieruchomości

Najważniejsza kwestia według mnie to brak zaufania do profesji pośrednika. Czy założenie że „po czynach nas poznacie” jest wystarczające. Niestety nie, klienci którzy chcą sprzedać nieruchomość, najczęściej najbardziej wartościowy składnik swojego majątku nie mają czasu żeby sprawdzić z kim będą współpracować i dokonać wyboru najbardziej pasującego do ich potrzeb pośrednika.

Co za tym idzie nie posiadając wystarczającej informacji na temat pośredników, z którymi się spotykają nie chcą podjąć zobowiązania co do współpracy tylko z jednym wybranym. Człowiek nie jest w stanie sobie wyrobić opinii na każdy temat dlatego posiłkuje się opiniami innych, niestety w przypadku opinii na temat współpracy z pośrednikami ds. nieruchomości najczęściej są to opinie, sprzed wielu lat od rodziny, starych znajomych itd. Jak pytam się a co Pani/Pan osobiście  na ten temat myśli – widzę pustkę.

Pani, z którą ostatnio rozmawiałem na temat możliwości współpracy, miała podpisanych już 10 umów otwartych i narzekała że nie ma czasu na życie prywatne bo tylko odbiera telefony od dziesięciu różnych pośredników i umawia się na spotkania z potencjalnymi klientami z których nic nie wynika. Na propozycję współpracy na umowie na wyłączność powiedziała swoje stanowcze „nie”. Nie udało się nam porozumieć – dlaczego?

„- Bo nie”

Takie podejście nie jest odosobnionym przypadkiem, pośrednikom się nie ufa, bo niestety nie potrafimy działać na tyle spójnie żeby zmieniać obraz naszej pracy w ludzkiej świadomości.

Jakość naszej pracy są w stanie przetestować (z satysfakcją) osoby, które są otwarte na zmiany i jednocześnie doceniają wiedzę innych. Bo pośrednik to musi być profesjonalista oferujący klientowi wysoką jakość swojej pracy, wiedzę o rynku nieruchomości, umiejętności negocjacji i szereg umiejętności tzw. miękkich związanych z relacjami z ludźmi.

Jeśli potrafisz to docenić i masz nieruchomość na sprzedaż a jednocześnie szanujesz swój czas i pieniądze to jesteś naszym potencjalnym klientem w biurze Noble Nieruchomości.

Jeśli jest inaczej to niestety żadne podsumowania lat poprzednich i nowe trendy zapowiadane na lata nadchodzące nie zmienią nic w ofertach, które na rynku „wiszą” latami i statystykach o ilości ofert, których ceny ofertowe są przeszacowane w stosunku do rynku o 50% lub więcej.

Potrzebujemy otwartości klientów na to co możemy im zaoferować a jednocześnie świadomości klientów co do wyboru z kim chcą ruszyć w drogę do realizacji celów i marzeń, które się kryją za sprzedażą nieruchomości.

Trzymam się nadziei że taka zmiana nadejdzie 🙂

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij