Biuro nieruchomości w Gdańsku – najem okazjonalny cz.1


  • Ten artykuł to 1 cz. cyklu: Pomoc biura nieruchomości w najmie okazjonalnym
  • Zapraszamy do zapoznania się z treścią poprzednich
  • Zobacz inne artykuły opisujące funkcjonowanie pod różnym kątem biura nieruchomości w Gdańsku oraz rynku nieruchomości Gdańsk

Biuro nieruchomości w Gdańsku

oferuje usługi pośrednictwa obrotu nieruchomościami. Podsumowując zajmuje się sprzedażą, kupnem, wynajmem i zamianami nieruchomości. Bez wątpliwości biuro nieruchomości wspiera klienta w całym procesie aż do sfinalizowania transakcji. Coraz częstszymi klientami biur nieruchomości są właściciele nieruchomości na wynajem.


Coraz częstszymi klientami biur nieruchomości są właściciele nieruchomości na wynajem.

Z powodu nowelizacji prawa lokatorskiego właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się na najem okazjonalny. Osoby poszukujące mieszkania na wynajem nie znają często zasad wynajmu okazjonalnego i nie są nim zainteresowane. Ponieważ myślą,że mogą utracić możliwość korzystania z lokalu z dnia na dzień. Prawdopodobnie obawiają się także zbyt dużej ilości formalności jakie muszą załatwić przed wynajmem. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Zarówno właściciele nieruchomości jak i potencjalni lokatorzy często nie wiedzą na czym dokładne polega taki wynajem. Dlatego w kolejnych artykułach przybliżymy nieco ten temat.


Na początku najemca musi wskazać lokal, do którego będzie mógł się wyprowadzić po zakończeniu wynajmowania nieruchomości.

Konieczne jest posiadanie oświadczenia właściciela wskazanej nieruchomości potwierdzające możliwość tam zamieszkiwania. Takie oświadczenie nie musi być poświadczone notarialnie. Na oświadczeniu powinny znajdować się dane obu osób oraz dokładny adres lokalu, do którego będzie mógł się przeprowadzić najemca.  Kolejnym krokiem jest podpisanie przez nowego lokatora umowy na wynajem.

Z umową i oświadczeniem przyszły najemca u notariusza sporządza w formie aktu notarialnego oświadczenie. W oświadczeniu najemca zobowiązuje się do dobrowolnego poddania się przez najemcę egzekucji, opróżnienia i wydania lokalu w terminie, który zostanie wyznaczony w żądaniu egzekucyjnym. Godnym uwagi jest fakt, że oświadczenie ma znaczenie tylko i wyłącznie wtedy, gdyby najemca nie przestrzegał warunków podpisanej umowy najmu.

Najemcy obawiając się długiej procedury często rezygnują z takiego wynajmu.

Agencja nieruchomości w Gdańsku

Bez wątpienia chcieliby wynająć mieszkanie na normalnych zasadach. Niewątpliwie na rynku nieruchomości znajduje się coraz mniej takich ofert. Biuro nieruchomości może pomóc w przygotowaniu potrzebnych umów i oświadczeń oraz umówić notariusza na spotkanie. Umowa na wynajem okazjonalny różni się od zwykłego wynajmu tym, że należy w niej wskazać adres, pod który najemca po zakończeniu najmu przeprowadzi się. Bezsprzecznie najem okazjonalny zabezpiecza właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi najemcami. Wskazanie adresu, pod który wyprowadzi się najemca zdejmuje z wynajmującego ciężar organizowania lokalu zastępczego w razie gdyby nie chciał się on wyprowadzić z nieruchomości.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij